punktCzym się różni fotomontaż od fotokatury?

Jest to pierwszy wpis, dlatego prosimy Was o wyrozumiałość, jeśli macie inne zdanie lub widzicie w tej treści jakieś błędy interpunkcyjne, gramatyczne, literówki, czy nielogiczne sformułowane zdania. W przyszłości umożliwimy komentowanie postów między innymi po to, by każdy mógł wyrazić swój pogląd, doświadczenie, a także przesyłać nam wszystkim nowe znaleziska na temat fotokatur z innych serwisów. A jest tego naprawdę dużo.

Zaczniemy od wyjaśnienia co to jest „fotokatura”?

Otóż, fotokatura to nic innego jak „fotomontaż robiony z głową”. Dosłownie i przenośnie. Dosłownie, bo rzeczywiście fotomontażem niewątpliwie jest. Fotomontażem można nazwać niemal każdą przeróbkę. Wystarczy dołożyć do oryginalnego zdjęcia np. rękę, piłkę lub głowę i już można śmiało powiedzieć, że jest to fotomontaż. Natomiast, jeśli użytkownik wklei perfekcyjne tylko głowę, to często odbiorca nie będzie w stanie domyślić się, że to jest fotomontaż. Dlatego chcieliśmy wprowadzić nowe pojęcie, które będzie zakładało, że skoro to zdjęcie jest fotokaturą, to znaczy, że na zdjęciu jest na bank przerobiona głowa, która nie należy do jego ciała.

Przykład typowej fotokatury zamieszonej przez grafika „CHILE”: (wklejona sama głowa)

Przykład fotokatury i zarazem fotomontażu zamieszczonej przez grafika „darek.bielaski”: (wklejona głowa + doklejona piłka + pozmieniane banery)